Themes - Twenty Twenty-Five - en to pt_BR translation catalogue (437 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
pt_BR: O Twenty Twenty-Five enfatiza simplicidade e adaptabilidade. Oferece opções de design flexíveis, apoiadas por uma variedade de padrões para diferentes tipos de página, como serviços e páginas de entrada, tornando-o ideal para a criação de blogs pessoais, portfólios profissionais, revistas on-line ou sites de negócios. Os seus modelos satisfazem vários estilos de blog, desde leiautes focados em textos até aqueles largamente baseados em imagens. Além disso, oferece suporte a tipografia internacional e a diversas palhetas de cores, garantindo acessibilidade e personalização para usuários de todo o mundo.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
pt_BR: Página inicial alinhada à direita

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
pt_BR: Arquivo alinhado à direita

[ctx: Pattern title]
en: Text blog search results
pt_BR: Resultados de busca para blog de textos

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
pt_BR: Loop de consulta alinhado à direita

[ctx: Pattern title]
en: Text blog query loop
pt_BR: Loop de consulta para blog de textos

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
pt_BR: Esta primorosa compilação reúne uma diversa variedade de fotografias que capturam a essência de diferentes épocas e culturas, refletindo estilo e perspectivas únicas de cada artista.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
pt_BR: Página sem título

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
pt_BR: Informativo no rodapé

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
pt_BR: Colunas do rodapé

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
pt_BR: Cabeçalho com título grande.

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
pt_BR: Cabeçalho vertical

[ctx: Template part name]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
pt_BR: XX-Grande

[ctx: Space size name]
en: X-Large
pt_BR: X-Grande

[ctx: Space size name]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: Space size name]
en: Regular
pt_BR: Normal

[ctx: Space size name]
en: Small
pt_BR: Pequeno

[ctx: Space size name]
en: X-Small
pt_BR: X-Pequeno

[ctx: Space size name]
en: Tiny
pt_BR: Minúsculo

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
pt_BR: Literata e Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
pt_BR: Platypi e Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
pt_BR: Literata e Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
pt_BR: Roboto Slab e Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
pt_BR: Platypi e Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
pt_BR: Vollkorn e Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
pt_BR: Beiruti e Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
pt_BR: Estilo 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
pt_BR: Estilo 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
pt_BR: Estilo 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
pt_BR: Estilo 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
pt_BR: Estilo 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
pt_BR: Arredondado

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
pt_BR: Anotação

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
pt_BR: Subtítulo

[ctx: Style variation name]
en: Display
pt_BR: Decorativo

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
pt_BR: Filtro de meia-noite

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
pt_BR: Meia-noite

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
pt_BR: Nascer do sol

[ctx: Style variation name]
en: Morning
pt_BR: Manhã

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
pt_BR: Crepúsculo

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
pt_BR: Tarde

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
pt_BR: Anoitecer

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
pt_BR: Extra extra grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt_BR: Média

[ctx: Font size name]
en: Small
pt_BR: Pequeno

[ctx: Style variation name]
en: Noon
pt_BR: Meio-dia

[ctx: Color name]
en: Accent 6
pt_BR: Realce 6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
pt_BR: Realce 5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
pt_BR: Realce 4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
pt_BR: Realce 3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
pt_BR: Realce 2

[ctx: Color name]
en: Accent 1
pt_BR: Realce 1

[ctx: Color name]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: Style variation name]
en: Evening
pt_BR: Noite

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
pt_BR: Cabeçalho vertical com título do site e navegação

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
pt_BR: Cabeçalho vertical

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
pt_BR: Estão disponíveis exemplares autografados?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
pt_BR: Quando o Livro de Histórias será lançado?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
pt_BR: Quanto custa o Livro de Histórias?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
pt_BR: De que se trata o Livro de Histórias?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
pt_BR: Perguntas mais frequentes

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
pt_BR: Uma seção de perguntas frequentes com um título e uma lista de perguntas e respostas.

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
pt_BR: Imagem de uma pessoa digitando em uma máquina de escrever.

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
pt_BR: O que as pessoas estão falando

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
pt_BR: Um depoimento com uma imagem grande à direita.

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
pt_BR: Avaliação com imagem grande à direita

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
pt_BR: O que as pessoas estão falando

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
pt_BR: Uma seção com três colunas e duas linhas, cada uma contendo um depoimento e uma citação.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
pt_BR: Leiaute de 3 colunas com 6 depoimentos

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
pt_BR: "Excelente qualidade e cuidado. Adoro todos os seus produtos."

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
pt_BR: "Soberbos produtos e atendimento ao cliente!"

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
pt_BR: Imagem de uma pessoa

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
pt_BR: Duas colunas com depoimentos e avatares.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
pt_BR: 2 colunas com avatar

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
pt_BR: Post individual alinhado à direita

[ctx: Pattern title]
en: Text blog single post
pt_BR: Post individual para blog de textos

en: Next Photo
pt_BR: Foto seguinte

en: Previous Photo
pt_BR: Imagem anterior

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
pt_BR: Marcado como:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
pt_BR: Categorias:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
pt_BR: Publicado por

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
pt_BR: Post individual de blog de fotografias

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
pt_BR: Publicado em

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
pt_BR: Post deslocado sem imagem de destaque

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
pt_BR: Post de blog de notícias com barra lateral

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
pt_BR: por

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
pt_BR: Post com conteúdo alinhado à esquerda

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
pt_BR: Blog alinhado à direita, pesquisa

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
pt_BR: Resultados de pesquisa de blog de fotografias

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
pt_BR: Resultados da pesquisa no blog de notícias

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
pt_BR: Uma lista de posts, 1 coluna, com imagem em destaque e data da publicação.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
pt_BR: Lista de posts, 1 coluna

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
pt_BR: Página alinhada à direita

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
pt_BR: Uma lista de posts, 3 colunas, apenas com imagens em destaque.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
pt_BR: Posts de blog de fotografias

en: Older Posts
pt_BR: Posts anteriores

en: Newer Posts
pt_BR: Posts recentes

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
pt_BR: Escrito por

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
pt_BR: Loop de consulta do blog de notícias

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
pt_BR: Página de blog de fotografias

en: The Latest
pt_BR: Os mais recentes

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
pt_BR: Blog de notícias com barra lateral

[ctx: Pattern title]
en: Text blog home
pt_BR: Página inicial para blog de textos

en: Architecture
pt_BR: Arquitetura

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
pt_BR: Blog de notícias com grade de posts em destaque

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
pt_BR: Página inicial de blog de fotografias

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
pt_BR: Página inicial do blog de notícias

[ctx: Pattern title]
en: Text blog archive
pt_BR: Arquivo de blog de textos

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
pt_BR: Arquivo de blog de fotografias

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
pt_BR: Arquivo do blog de notícias

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned 404
pt_BR: Página 404 alinhada à direita

en: Man in hat, standing in front of a building.
pt_BR: Homem de chapéu, em pé em frente a um prédio.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
pt_BR: Imagem de uma pessoa digitando em uma máquina de escrever.

en: Portrait of a nurse
pt_BR: Retrato de uma enfermeira

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
pt_BR: A nossa pequena equipe é um grupo de pessoas motivadas e orientadas aos detalhes que são apaixonadas por seus clientes.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
pt_BR: Exiba fotos da equipe em uma seção de serviços com leiaute em grade.

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
pt_BR: Serviços, fotos da equipe

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
pt_BR: Telefones captando um pitoresco prado de flores silvestres com árvores

en: View plans
pt_BR: Ver planos

en: Subscribe to get unlimited access
pt_BR: Assine para obter acesso ilimitado

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
pt_BR: Uma seção apenas para assinantes destacando serviços e ofertas exclusivas.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
pt_BR: Serviços, seção apenas para assinantes

en: Deliver
pt_BR: Entregar

en: Assemble
pt_BR: Montar

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
pt_BR: Como flores que desabrocham em lugares inesperados, cada história se desenrola com beleza e resiliência

en: Collect
pt_BR: Coletar

en: Image for service
pt_BR: Imagem para serviço

en: Our services
pt_BR: Nossos serviços

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
pt_BR: Três colunas com imagens e texto para destacar os serviços.

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
pt_BR: Serviços, 3 colunas

en: 40€
pt_BR: R$ 40

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
pt_BR: Tenha acesso ao nosso informativo pago e um acesso total.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
pt_BR: Especialista

en: Month
pt_BR: Mês

en: 20€
pt_BR: R$ 20

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
pt_BR: Tenha acesso ao nosso informativo pago e obtenha um ingresso para participar de um evento.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
pt_BR: Tenha acesso aos nossos artigos gratuitos e ao nosso informativo semanal.

en: Choose your membership
pt_BR: Escolha sua assinatura

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
pt_BR: Uma tabela de preços em formato de caixas, dividida em três colunas, projetada para destacar os serviços, descrições e opções de preço.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
pt_BR: Preços, 3 colunas

en: 20€/month
pt_BR: R$ 20 / mês

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
pt_BR: Individual

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
pt_BR: Participe

en: Join our forums.
pt_BR: Participe dos nossos fóruns.

en: An elegant addition of home decor collection.
pt_BR: Uma adição elegante à coleção de decoração para casa.

en: Get a free tote bag.
pt_BR: Receba grátis uma sacola ecológica.

en: Join our IRL events.
pt_BR: Participe dos nossos eventos presenciais.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
pt_BR: Tenha acesso aos nossos artigos pagos e ao nosso informativo semanal.

en: 0€
pt_BR: R$ 0

en: Free
pt_BR: Grátis

en: Cancel or pause anytime.
pt_BR: Cancele ou pause a qualquer momento.

en: Pricing
pt_BR: Preços

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
pt_BR: Seção de preços com duas colunas, plano de preços, descrição e botões de chamada para ação.

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
pt_BR: Preços, 2 colunas

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
pt_BR: Links para o post anterior e o próximo post.

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
pt_BR: Navegação de posts

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
pt_BR: Um padrão para a página inicial de uma loja.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
pt_BR: Página inicial da loja

[ctx: Phone number.]
en: +1 555 349 1806
pt_BR: +55 (91) 2033-9473

en: email@example.com
pt_BR: email@exemplo.com

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
pt_BR: Meu nome é Anna Möller e estes são alguns dos meus projetos fotográficos.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
pt_BR: Um padrão para a página inicial de portfólio.

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
pt_BR: Página inicial do portfólio

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
pt_BR: Sou Asahachi Kōno, um fotógrafo japonês e membro do grupo Japanese Camera Pictorialists of California, em Los Angeles. Antes de retornar ao Japão, trabalhei como retocador de fotos.

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
pt_BR: Fotografia em preto e branco que foca uma mulher e uma criança ao longe.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
pt_BR: Um link de largura e altura total com uma imagem, um parágrafo e links sociais na seção de biografia.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
pt_BR: Link na bio com margens reduzidas

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
pt_BR: Sou Nora, uma advogada dedicada ao interesse público, baseada em Denver. Sou formada pela Universidade de Stanford.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
pt_BR: Um link na página de biografia com redes sociais, uma foto de perfil e uma breve descrição.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
pt_BR: Link em biografia com perfil, links e margens amplas

en: Photo of a woman worker.
pt_BR: Foto de uma mulher trabalhadora.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
pt_BR: Lewis W. Hine estudou Sociologia antes de se mudar para Nova York em 1901 para trabalhar na Ethical Culture School, onde começou a fotografar para aprimorar suas práticas de ensino

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
pt_BR: Um link na página de biografia com um título, parágrafo, links e uma imagem de altura total.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
pt_BR: Link em título de biografia, parágrafo, links e imagem em altura total

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
pt_BR: Uma página de captação para um podcast com uma seção de destaque, descrição, logotipos, grade de vídeos e inscrição para receber informativo.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
pt_BR: Página de captação para podcast

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
pt_BR: Uma página de captação para o evento com uma seção de destaque, descrição, perguntas frequentes e uma chamada para ação.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
pt_BR: Página de captação para evento

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
pt_BR: Uma página de captação para o livro com uma seção de destaque, links para pré-venda, locais, perguntas frequentes e inscrição para o informativo.

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
pt_BR: Página de captação para livros

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
pt_BR: Agora

en: Woman on beach, splashing water.
pt_BR: Mulher na praia, jogando água.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
pt_BR: Meu nome é Nora Winslow Keene e sou uma advogada comprometida com o interesse público. Morando em Denver, Colorado, passei anos defendendo os direitos de trabalhadores sub-representados. Formada pela Universidade de Stanford, desempenhei um papel fundamental na garantia de proteções sociais para trabalhadores agrícolas, garantindo melhores salários e acesso à assistência médica. Meu trabalho se concentrou em defender a justiça ambiental e melhorar a qualidade de vida das comunidades rurais. Cada caso que assumo é motivado pela crença de que todos merecem dignidade e tratamento justo no local de trabalho.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
pt_BR: Olá,

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
pt_BR: Um padrão para uma página de biografia ou currículo.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
pt_BR: Biografia / currículo

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
pt_BR: Assine para ser notificado quando nosso site estiver pronto.

en: Something great is coming soon
pt_BR: Algo grande está por vir

en: Event
pt_BR: Evento

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
pt_BR: Um banner de largura completa que pode ser aplicado pode ser uma seção de uma página ou pode funcionar como uma página de destino completa.

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
pt_BR: Em breve

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
pt_BR: Um padrão de página inicial para negócios.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
pt_BR: Página inicial de empresa

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
pt_BR: Uma seção com imagens sobrepostas e uma descrição.

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
pt_BR: Imagens sobrepostas e parágrafo à direita

en: More posts
pt_BR: Mais posts

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
pt_BR: Exibe uma lista de posts com título e data.

[ctx: Pattern title]
en: More posts
pt_BR: Mais posts

en: Close up of two flowers on a dark background.
pt_BR: Vista de perto de duas flores em um fundo escuro.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
pt_BR: Retrato de uma mulher africana vestida com trajes tradicionais, usando joias decorativas.

en: Profile portrait of a native person.
pt_BR: Retrato de perfil de uma pessoa nativa.

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
pt_BR: @exemplo

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
pt_BR: Uma seção com uma grade de fotos e um link para um perfil do Instagram.

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
pt_BR: Grade do Instagram

en: The Stories Podcast is sponsored by
pt_BR: O Podcast de Histórias é patrocinado por

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
pt_BR: Exibe os clientes do podcast com um título e uma série de logotipos dos clientes.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
pt_BR: Logotipos

en: in
pt_BR: em

en: Written by
pt_BR: Escrito por

[ctx: Pattern title]
en: Written by
pt_BR: Escrito por

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado. Tente pesquisar palavras diferentes.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
pt_BR: Adicione textos ou blocos que serão exibidos quando a consulta não retornar nenhum resultado.

en: Other Posts
pt_BR: Outros posts

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: Pattern title]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
pt_BR: Título oculto para a página inicial e modelo para índice

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
pt_BR: Título de blog oculto

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
pt_BR: A página que você está procurando não existe ou foi movida. Tente pesquisar usando o formulário abaixo.

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
pt_BR: Pequena árvore totara no topo acima de Long Point

en: Subscribe on your favorite platform
pt_BR: Assine na sua plataforma favorita

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
pt_BR: Contação de histórias, análises de especialistas e descrições vívidas. O Podcast de Histórias dá vida à história, tornando-a acessível e envolvente a uma audiência global.

en: The Stories Podcast
pt_BR: O Podcast de Histórias

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
pt_BR: Imagem de uma pessoa

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
pt_BR: Podcast em destaque

en: Book Image
pt_BR: Imagem de livro

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
pt_BR: Uma fina coleção de instantâneos com fotografias de Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
pt_BR: O Livro de Histórias

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
pt_BR: Um destaque com uma capa de livro sobreposta e links.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
pt_BR: Destaque, sobreposição de capa de livro com links

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pt_BR: Como flores que desabrocham em lugares inesperados, cada história se desenrola com beleza e resiliência, revelando maravilhas escondidas.

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
pt_BR: Conte a sua história

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
pt_BR: Imagem de uma flor

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
pt_BR: Um destaque com uma imagem de largura total, um título, um parágrafo curto e um botão.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
pt_BR: Destaque, imagem em largura total

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
pt_BR: Já disponível em pré-venda.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
pt_BR: Uma fina coleção de instantâneos com fotografias de Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno.

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
pt_BR: O Livro de Histórias

en: Image of the book
pt_BR: Imagem do livro

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
pt_BR: Um destaque para um livro com uma descrição e um link para pré-compra.

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
pt_BR: Livro em destaque

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
pt_BR: Realizado ao longo de um fim de semana, o evento é estruturado em torno de uma série de exposições, oficinas e painéis de discussão. As exposições apresentam uma seleção de fotografias que contam histórias envolventes de vários cantos do globo, cada imagem acompanhada por narrativas detalhadas que fornecem contexto e uma visão aprofundada sobre o significado histórico das cenas retratadas. Essas fotografias foram extraídas dos arquivos de fotógrafos renomados, bem como de talentos emergentes, garantindo uma combinação entre perspectivas clássicas e contemporâneas.

en: About the event
pt_BR: Sobre o evento

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
pt_BR: Uma seção de duas colunas com um título e um parágrafo à esquerda, e uma imagem à direita.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
pt_BR: Título e parágrafo com imagem à direita

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
pt_BR: Cabeçalho com título do site e navegação.

[ctx: Pattern title]
en: Header
pt_BR: Cabeçalho

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
pt_BR: Cabeçalho com o título do site em tamanho grande e navegação alinhada à direita.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
pt_BR: Cabeçalho com título grande

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
pt_BR: Cabeçalho com título do site e navegação em colunas.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
pt_BR: Cabeçalho com colunas

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
pt_BR: Cabeçalho com o título do site e navegação centralizados.

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
pt_BR: Cabeçalho centralizado

en: Sunflowers
pt_BR: Girassóis

en: Cactus
pt_BR: Cacto

en: Anthuriums
pt_BR: Antúrios

en: Close up of a red anthurium.
pt_BR: Vista de perto de um antúrio vermelho.

en: Top Categories
pt_BR: Categorias principais

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
pt_BR: Um seção de grade com diferentes categorias.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
pt_BR: Grade com categorias

en: Explore the episodes
pt_BR: Explore os episódios

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
pt_BR: Uma grade com vídeos.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
pt_BR: Grade com vídeos

en: https://example.com
pt_BR: https://exemplo.com

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
pt_BR: O Livro de Histórias, uma fina coleção de momentos no tempo apresentando fotografias de Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno, já está disponível em pré-venda

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
pt_BR: Um formato de publicação com uma descrição e um link enfatizado para o conteúdo principal.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
pt_BR: Formato de link

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
pt_BR: Acoma Pueblo, no Novo México, é um testemunho da resiliência e do patrimônio cultural do povo Acoma

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
pt_BR: Episódio 1: Acoma Pueblo com a Profa. Fiona Presley

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
pt_BR: Um formato de post de áudio com uma imagem, título, reprodutor de áudio e descrição.

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
pt_BR: Formato de áudio

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
pt_BR: Colunas de rodapé com logotipo, título, descrição e links.

[ctx: Pattern title]
en: Footer
pt_BR: Rodapé

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
pt_BR: Rodapé com título do site centralizado e links para redes sociais.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
pt_BR: Rodapé centralizado com links para redes sociais

en: Receive our articles in your inbox.
pt_BR: Receba os nossos artigos na sua caixa de entrada.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
pt_BR: Rodapé com o título grande do site e assinatura do informativo.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
pt_BR: Rodapé com assinatura do informativo

en: Themes
pt_BR: Temas

en: Patterns
pt_BR: Padrões

en: Shop
pt_BR: Loja

en: Featured
pt_BR: Em destaque

en: Authors
pt_BR: Autores

en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
pt_BR: Colunas de rodapé com título, descrição e links.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
pt_BR: Rodapé com colunas

note: translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
pt_BR: Criado com %s

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
pt_BR: Rodapé com título do site e slogan centralizados.

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
pt_BR: Rodapé centralizado

en: An introduction to African dialects
pt_BR: Uma introdução aos dialetos africanos

en: Black and white photo of an African woman.
pt_BR: Fotografia em preto e branco de uma mulher africana.

en: Ancient buildings and symbols
pt_BR: Edifícios e símbolos antigos

en: The Acropolis of Athens.
pt_BR: A Acrópole de Atenas.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
pt_BR: Coisas que você não sabia sobre o oceano profundo.

en: View of the deep ocean.
pt_BR: Vista do fundo do oceano.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
pt_BR: Palestra da <a href="#">Profa. Fiona Presley</a>

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
pt_BR: 9:00 - 11:00

en: Fauna from North America and its characteristics
pt_BR: Fauna da América do Norte e as suas características

en: Birds on a lake.
pt_BR: Pássaros em um lago.

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
pt_BR: Uma seção com datas e horários específicos de um evento.

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
pt_BR: Agenda do evento

en: Close up photo of white flowers on a grey background
pt_BR: Foto em primeiro plano de flores brancas em um fundo cinza

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
pt_BR: Este evento imersivo celebra a experiência humana universal através das lentes da história e da ancestralidade, apresentando uma diversa seleção de fotógrafos cujos trabalhos capturam a essência de diferentes culturas e momentos históricos.

en: Free Workshop
pt_BR: Oficina gratuita

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
pt_BR: RSVP para um evento próximo com uma imagem de capa e detalhes do evento.

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
pt_BR: RSVP do evento

en: Event details
pt_BR: Detalhes do evento

en: Event image
pt_BR: Imagem do evento

en: These are some of the upcoming events.
pt_BR: Estes são alguns eventos próximos.

en: Events
pt_BR: Eventos

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
pt_BR: Um cabeçalho com título e texto, e três colunas que mostram três eventos, com respectivas imagens e títulos.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
pt_BR: Eventos, 3 colunas com imagens e títulos de eventos

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
pt_BR: Obtenha o acesso a uma seleção de momentos marcantes com fotografias de relevância histórica.

en: Sign up to get daily stories
pt_BR: Registre-se para receber histórias diariamente

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
pt_BR: Assinar o informativo

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
pt_BR: Digite aqui...

[ctx: Search form label.]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: What are you looking for?
pt_BR: O que você está procurando?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
pt_BR: Título grande com um formulário de pesquisa para navegação rápida.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
pt_BR: Cabeçalho e formulário de pesquisa

en: Shop now
pt_BR: Compre agora

en: Botany flowers
pt_BR: Flores botânicas

en: Cancel anytime
pt_BR: Cancele quando quiser

en: Free shipping
pt_BR: Frete grátis

en: Tailored to your needs
pt_BR: Feito sob medida para você

en: Flora of Akaka Falls State Park
pt_BR: Flora do parque estadual de Akaka Falls

en: 30€
pt_BR: R$ 30

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
pt_BR: A partir de %s/mês

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
pt_BR: Vista em primeiro plano da flora na área do cânion de Malibu

en: Delivered every week
pt_BR: Entregue toda semana

en: Black and white flower
pt_BR: Flor em preto e branco

en: Our online store.
pt_BR: A nossa loja on-line.

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
pt_BR: Uma chamada para ação com imagens de produtos.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
pt_BR: Chamada para ação com uma grade de produtos e link

en: Thornville, OH, USA
pt_BR: Belo Horizonte, MG - Brasil

en: Mexico City, Mexico
pt_BR: Cidade do México, México

en: Buy Tickets
pt_BR: Comprar ingressos

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
pt_BR: Seg, 1º. de jan

en: Atlanta, GA, USA
pt_BR: Porto Alegre, RS - Brasil

en: These are some of the upcoming events
pt_BR: Estes são alguns dos próximos eventos

en: Upcoming events
pt_BR: Próximos eventos

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
pt_BR: Uma lista de eventos com uma chamada à ação.

[ctx: Pattern title]
en: Events list
pt_BR: Lista de eventos

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pt_BR: Como flores que desabrocham em lugares inesperados, cada história se desenrola com beleza e resiliência, revelando maravilhas escondidas.

en: Tell your story
pt_BR: Conte a sua história

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
pt_BR: Um destaque com um título, um parágrafo e um botão centralizados.

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
pt_BR: Título centralizado

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Book Store
pt_BR: Livraria

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
pt_BR: O Livro de Histórias estará disponível nestes distribuidores internacionais.

en: International editions
pt_BR: Edições internacionais

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
pt_BR: Uma seção de chamada para ação com ligações para obter o livro nos locais mais populares.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
pt_BR: Chamada para ação com locais

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
pt_BR: Fora da Europa? Conheça <a href="#" rel="nofollow">as edições internacionais</a>.

[ctx: Example brand name.]
en: Bookshop.org
pt_BR: Livraria.org

en: Buy your copy of The Stories Book
pt_BR: Compre a sua cópia de O Livro de Histórias

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
pt_BR: Uma seção de chamada para ação com ligações para obter o livro em diferentes sites.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
pt_BR: Chamada para ação com links do livro

en: The business location
pt_BR: Localização da empresa

en: Get directions
pt_BR: Obter direções

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
pt_BR: Visite-nos na Rua das Flores, 1313 - Centro - Santa Cruz, RS - Brasil

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
pt_BR: Seção de contatos com endereço, link com direções e uma imagem do local.

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
pt_BR: Localização e link do contato

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
pt_BR: Rua das Flores, 1313 - 02345-020 São Paulo, SP - Brasil

en: New York
pt_BR: Nova Iorque

en: example@example.com
pt_BR: exemplo@exemplo.com

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Social media
pt_BR: Redes sociais

en: How to get in touch with us
pt_BR: Como entrar em contato conosco

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
pt_BR: Seção de contatos com links para redes sociais, e-mail e múltiplos de detalhes do local.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
pt_BR: Contato, informações e localizações

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
pt_BR: Perguntas? <br><a href="#" rel="nofollow">Sinta-se à vontade para nos contatar.</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
pt_BR: Seção de contatos centralizada com uma mensagem proeminente e links para redes sociais.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
pt_BR: Link centralizado e links para redes sociais

en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
pt_BR: Área de comentáros com lista de comentários, paginação e formulário de comentário.

[ctx: Pattern title]
en: Comments
pt_BR: Comentários

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
pt_BR: Imprime o nome do formato de post com a ajuda da API de ligações de blocos.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
pt_BR: Nome do formato de post

en: Black and white photography close up of a flower.
pt_BR: Fotografia em preto e branco de uma flor em primeiro plano.

en: Photography close up of a red flower.
pt_BR: Fotografia em primeiro plano de uma flor vermelha.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
pt_BR: %s é uma empresa de assinatura de entrega de flores. Com sede no Brasil, a nossa missão é, não só entregar deslumbrantes arranjos de flores, mas também fomentar o conhecimento e entusiasmo pelo belo presente da natureza: as flores.

en: About Us
pt_BR: Sobre nós

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
pt_BR: Um banner com um parágrafo curto e duas imagens apresentadas num leiaute em grade.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
pt_BR: Cartaz com descrição e grade de imagens

en: #stories
pt_BR: #historias

en: Let’s hear them.
pt_BR: Vamos ouvi-los.

en: Fuego Bar, Mexico City
pt_BR: Fuego Bar, Cidade do México

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
pt_BR: 08–10 de agosto de 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
pt_BR: “Histórias, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Picture of a historical building in ruins.
pt_BR: Imagem de um edifício histórico em ruínas.

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
pt_BR: Uma seção que pode ser usada como um cartaz ou uma página para anunciar um evento.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
pt_BR: Seção em estilo de pôster

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
pt_BR: Somos %s, a nossa missão é entregar arranjos de flores requintados que não só adornam espaços de convivência, mas também inspiram uma apreciação mais profunda pela beleza natural.

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
pt_BR: Um título grande alinhado à esquerda com um nome da marca realçado em negrito.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
pt_BR: Introdução com descrição alinhada à esquerda

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
pt_BR: Como flores que desabrocham em lugares inesperados, cada história se desenrola com beleza e resiliência, revelando maravilhas escondidas.

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
pt_BR: Novas chegadas

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
pt_BR: Imagem de uma flor

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
pt_BR: Um padrão de introdução com um título curto, um parágrafo e uma imagem à esquerda.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
pt_BR: Título curto, parágrafo e imagem à esquerda

en: Stories
pt_BR: Histórias

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
pt_BR: Foto de um campo repleto de flores, um céu azul e uma árvore.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
pt_BR: Uma seção de largura completa com uma grande imagem de fundo e um título superdimensionado.

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
pt_BR: Capa com título grande

en: Image of a book
pt_BR: Imagem de um livro

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
pt_BR: Esta primorosa compilação reúne uma diversa variedade de fotografias que capturam a essência de diferentes épocas e culturas, refletindo estilo e perspectivas únicas de cada artista. As imagens evocativas de Fleckenstein, a abordagem modernista inovadora de Strand e a meticulosa documentação da vida japonesa de Kōno se unem em uma seleção harmoniosa que celebra a arte da fotografia. Cada imagem em "O Livro de Histórias" é acompanhada de comentários informativos, que fornecem o contexto histórico e revelam as histórias por trás das fotografias. Esta coleção não é só uma celebração visual mas também um tributo à força da fotografia em preservar e narrar as multifacetadas experiências da humanidade.

en: About the book
pt_BR: Sobre o livro

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
pt_BR: Cartaz com descrição do livro e uma imagem promocional.

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
pt_BR: Cartaz com descrição do livro

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
pt_BR: Nome do formato de post

en: A collection of post format patterns.
pt_BR: Uma coleção de padrões de formatos de posts.

en: Post formats
pt_BR: Formatos de post

en: A collection of full page layouts.
pt_BR: Uma coleção de modelos de página completa.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Checkmark
pt_BR: Marca de seleção

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
pt_BR: https://br.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
pt_BR: https://br.wordpress.org/themes/twentytwentyfive/
